Categories: Lajme

LAJMI I FUNDIT: “Albin Kurti prapë kryeministër, Lëvizja Vetëvendosje është pajtuar për..!

Kryetari i PSD’së Dardan Molliqaj thotë se Albin Kurti po mendon të zgjidhet prapë kryeministër, kësaj radhe pa shkuar në zgjedhje të reja.E gjithë kjo do të ndodhte me një vendim të mundshëm të Gjykatës Kushtetuese për votën e deputetit minoritar i cili ishte i dënuar.Bëhet fjalë për ankesën e LVV’së në lidhje me votën e deputetit Etem Arifi, i cili votoi pro formimit të Qeverisë Hoti, edhe pse ishte i dënuar nga gjykata.

“E keni parë që kanë folur për një qeveri të re pa zgjedhje, qeveri edhe të unitetit, bashkimit, mbrojtjes së UÇK’së që nuk janë përmend më zgjedhjet. Prej kur është vendos që qeveria do të shpallet si jo e ligjshme për shkak se vota e deputetit në fjalë ka qenë votë jo ligjore, në kuptimin jo kushtetuese sepse ka pasur vendim të formës së prerë të gjykatës të veprave penale”, tha Molliqaj në Pressing.Sipas tij në këtë mënyrë Albin Kurti do të rikthehej në postin e kryeministrit.“Mandati i shkon partisë së parë, partia e parë e zgjedhjeve të fundit është Vetëvendosje….Kurti do të jetë prapë kandidati i tyre për kryeministër dhe me këtë rast do të tentojnë me i zgjedh edhe presidentin, edhe kryeministrin e nëse ka nevojë edhe kryeparlamentarin”, theksoi ai.Ai tha se Kurti ka dhënë sinjale se e pranon edhe PDK’në në koalicion.

cima4

Recent Posts

Ekskluzive: Të premten seancë e jashtëzakonshme për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike e thirrur nga PDK-ja

Ekskluzive: Të premten seancë e jashtëzakonshme për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike e thirrur nga PDK-j…

1 day ago

Buzhala: LDK është brend, është si Mercedesi, është edhe..!

Lidhja Demokratike e Kosovës ka humbur zgjedhjet në vendin ku ishte bastion i tyre shumëvjeçarë.…

3 days ago

Kjo është befasia qe e priti Emirës pas lidnjes së djalit.

Kjo është surpriza që e priti Ermirën e Guerilin në shtëpi. Në datën historike 28…

3 days ago

Musliu, Anton Qunit: A do të japësh dorëheqje tashmë kur Thaçi dhe Veseli janë në burg, ministri: Pres epilogun, e pastaj marr vendim

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, është pyetur sot në Kuvendin e Kosovës pse nuk po…

3 days ago

Learta Jakupi ka studiuar për muzikë, por nuk e di sa tela ka violina

Ka studiuar për muzikë por Learta Jakupi nuk e di sa tela ka violina. Learta…

6 days ago

Pyetje për ‘Intelegjentet’ / Macja po zbret apo po ngjit Shkallët?

Pyetje Për ‘Sy Shqiponje’ / Macja Po Zbret Apo Po Ngjit Shkallët?Mosnjohja e plotë e…

1 week ago