Categories: Lajme

Osmani nesër ose pasnesër shpallë datën e zgjedhjeve. Kjo mund të jetë data…

Ushtruesja e Detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani pritet që nesër ose pasnesër të caktoj datën e zgjedhjeve të reja parlamentare.Kështu kanë bërë të ditur burime të Gazeta Blic, të afërta me Presidencën e Kosovës.

“Nesër ose të martën pritet që ushtruesja e detyrës së presientit, Vjosa Osmani të caktojë datën e zgjedhjeve të reja”, tha ky burim.
Ky vendim, vjen pas konsulltave që Osmani kishte me përfaqësuesit e partive politike parlamentare.

Ndërkohë, shumica e partive politike e preferojnë si datë të zgjedhjeve të parakohshme 7 shkurtin.Ndryshe, Gjykata Kushtetuese kishte konstatuar se vota e deputetit Etem Arifaj ishte e pavlefshme, për faktin se ai ishte i dënuar me vendim të plotfuqishëm të Gjykatës, duke e shpallur të zgjedhur në mënyrë jokushtetuese zgjedhjen e Qeverisë Hoti.
Kushtetuesja ndërkohë e ka udhëruar presidentin e vendit, që brenda 40 ditësh t’i shpallë zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

cima4

Recent Posts

LAJMI I FUNDIT:Kadri Veseli kthehet në Kosovë, ndodhet në Mitrovicë

Ish-kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, është liruar për vizitë nga Haga ku…

3 days ago

LAJMI I FUNDIT: Jepet lajmi i shumëpritur, me këtë datë pritet të hapen diskotekat!

Vitin e kaluar diskotekat në Kosovë nuk ishin të hapura si pasojë e pandemisë Covid…

4 weeks ago

Detaje nga krimi makabër në Drenas, ja kush është djali që mbeti i vrarë dhe babai i plagosur rëndë FOTO

Detaje nga krimi makabër në Drenas, ja kush është djali që mbeti i vrarë dhe…

4 weeks ago

Ky është i dyshuari për vrasjen e të miturit dhe plagosjen e babait të tij në Drenas

Nga të shtënat me armë zjarri sonte në pyllin e fshatit Gradicë në Drenas u…

4 weeks ago

LAJMI I FUNDIT: O zot me ta keput shpirtin kjo është vajza që vdiq mbrëmë në aksident trafiku

Një femër përderisa ishte duke lëvizur me veturën “Renault” me targa lokale, është vetaksidentuar dhe…

4 weeks ago

LAJMI I FUNDIT: Pas mesazheve kërcënuese, Atdheu sulmohet nga disa persona

Mbrëmjen e djeshme ka ndodhur një ngjarje aspak e zakontë për Atdheun, konkurrentin e ‘’Përputhen’’.…

2 months ago